Jak pielęgnować włosy dojrzałe?

Jak pielęgnować włosy dojrzałe? Piękne w każdym wieku

Jak pielęgnować włosy dojrzałe?

To nie było w ubiegłym roku? Już sobota? Ale ten czas szybko leci… Niestety biegnie on, niczym ambitny zawodnik na swoim kolejnym maratonie, nie oszczędzając przy tym swoich rywali. Czas nie jest łaskawy dla naszej skóry, ale też włosów. Z każdym kolejnym rokiem udowadnia, że to on tutaj rozdaje karty. Włosy dojrzałe to już nie zdrowe, pełne blasku, o naturalnie pięknym kolorze kosmyki, które niestety wiele kobiet decyduje się farbować w zbyt młodym wieku. Włosy dojrzałe mają swoje wyjątkowe potrzeby, aby je zaspokoić, trzeba zmienić nawyki pielęgnacyjne. Niekiedy wyjątkowo wcześnie, ponieważ już ok. 30 roku życia.

Włosy dojrzałe – etapy degeneracji

Włosy, podobnie jak skóra, są podatne na wpływ czynników zewnętrznych, jak też na wszelkie zmiany, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Nie uciekniemy przed procesem starzenia, który u każdej z kobiet rozpoczyna się w nieco innym wieku, średnio już ok. 25 roku życia… niestety. Pierwsze oznaki na włosach mogą być widoczne już ok. 30 roku życia.Wtedy są to już włosy dojrzałe, zaczynające tracić swoją witalność. Sukcesywnie obniża się poziom keratyny, który stanowi główny budulec włosa, jest więc mu niezbędna, aby utrzymać dobrą kondycję. Obniża się też zdolność do produkcji melaniny, niekiedy nawet dochodzi do całkowitego zatrzymania tego procesu, pojawiają się pierwsze siwe włosy. Gruczoły łojowe nie są już tak aktywne jak wcześniej, włosy dojrzałe są niedostatecznie nawilżone, stając się matowe i suche. Ponadto przez coraz mniejszą ilość lipidów, włosy nie mają zapewnionej właściwej ochrony, wyraźnie się osłabiają.

Z każdym kolejnym rokiem włosy dojrzałe wyglądają na coraz bardziej „zmęczone”. Okres przekwitania jest jednak kulminacyjnym dla nich momentem. Wtedy mogą przysparzać szczególnie dużo problemów. Dostrzegamy ich nadmierne wypadanie, w skrajnych przypadkach skutkujące łysieniem. Nie są już tylko matowe, ale też sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Stają się przy tym łamliwe, trudno się je czesze i układa. Włosy dojrzałe są również pozbawione blasku. I co teraz?

Witaminowa dieta

Są niezawodnymi pomocnikami w przywracaniu organizmowi równowagi, a mechanizmom, jakie w nim zachodzą, prawidłowej pracy. Pomogą też w pielęgnacji włosów dojrzałych. Witaminy to konieczność, jeżeli chcesz znów cieszyć się piękną czupryną, pomimo że już niejednokrotnie traciłaś wiarę, że tak jeszcze może być. Włosy dojrzałe potrzebują keratyny, to podstawa, ponieważ właśnie jej ubytki stanowią największe dla nich zagrożenie. Starzenie się organizmu oznacza też deficyt kolagenu, kolejnego białka, który znajduje się w naszych włosach. Oczywiście włosy powinnaś regularnie „karmić” witaminą A, zapobiegającą nadmiernemu ich wypadaniu. Z kolei witamina E spowolni proces ich starzenia. Włosy dojrzałe potrzebują od Ciebie również kwasów tłuszczowych, dzięki którym wzmocni się ich bariera hydrolipidowa, co korzystnie wpłynie na poprawę nawilżenia włosów i przywróci im miękkość. Tych składników szukaj w kosmetykach pielęgnacyjnych, przede wszystkim w szamponach, odżywkach i maskach.

Podstawy pielęgnacji i stylizacji

Włosy dojrzałe muszą być regularnie nawilżane, dlatego wybieraj takie szampony, które posiadają w swoim składzie substancje o takich właściwościach. Zwróć uwagę, czy są one wolne od SLS, wysuszających skórę głowy i włosy. Świetnie w pielęgnacji włosów dojrzałych sprawdzają się olejki roślinne, w tym olej arganowy, olej bawełniany i olej makadamia. Najlepszymi kosmetykami będą te, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie, delikatnie myjące, a także pielęgnujące włosy dojrzałe.

Nie unikaj masek i odżywek. Stosuj je regularnie ok. 2 razy w tygodniu. Warto jest też wdrożyć do pielęgnacyjnych rytuałów ampułki odżywcze o bardzo skoncentrowanym składzie. Ich celem jest odżywienie, odmłodzenie i wzmocnienie włosów. Jeżeli chodzi o stylizację, unikaj trwałej ondulacji. Włosy powinny być ułożone możliwie jak najbardziej naturalnie bez obciążania ich zbyt dużą ilością kosmetyków stylizujących. Jeżeli już suszysz włosy, a rób to rzadko, to używaj okrągłej szczotki, przy pomocy której zwiększysz objętość swojej fryzury i nadasz jej naturalnej formy bez żadnych kosmetycznych pomocników.

Dojrzałość jest piękna!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *