Słownik pojęć

Słownik pojęć fryzjerskich i kosmetycznych

Branża urodowa, szczególnie fryzjerstwo i kosmetyka rozwija się bardzo dynamicznie. Przybywa słownictwa i terminów, które nie zawsze są jasne nawet dla doświadczonego fryzjera, czy kosmetyczki. Nasz słownik pojęć fryzjerskich i kosmetycznych pozwoli każdemu profesjonaliście być na bieżąco. Jest on także doskonałą formą uzupełnienia podstawowej wiedzy.

Technika farbowania włosów stosowana przez fryzjerów w celu uzyskania naturalnego efektu rozświetlającego i nadającego objętości fryzurze. Polega ona na nakładaniu na pasma włosów różnych odcieni farby. Można użyć jednego koloru lub kilku odcieni.

Zwana również witaminą B7 w znaczny sposób wpływa na utrzymanie prawidłowej kondycji skóry, paznokci oraz włosów. Biotyna wspomaga proces powstawania głównego budulca włosów jakim jest keratyna, dzięki czemu są one silne, zdrowe i lśniące. Ponadto wpływa na kondycję skóry głowy, m.in. reguluje pracę gruczołów łojowych, przeciwdziała łupieżowi czy wzmaga porost włosów.

Technika strzyżenia włosów, polegająca na przerzedzaniu włosów specjalnymi nożyczkami fryzjerskimi z ząbkami, zwanymi degażówkami. Degazowanie ma na celu przede wszystkim nadanie objętości fryzurze.

Zabieg fryzjerski polegający na odbarwieniu włosów, pozbawieniu ich pigmentu całkowicie lub częściowo. Dekoloryzacja pozwala uzyskać włosy jaśniejsze, nawet do kilku tonów podczas jednego zabiegu. Stosuje się ją w przypadku późniejszej koloryzacji na jasne odcienie blondu przy ciemnym kolorze wyjściowym.

Proces usuwania zbędnego owłosienia z wybranych partii ciała. Wyróżnić możemy depilację trwałą lub tymczasową. Najpopularniejszą metodą depilacji jest woskowanie na ciepło woskiem na rolce lub płynnym. Efekt gładkiej skóry utrzymuję się od 1 do 4 tygodni.

Specjalna końcówka do suszarki do włosów, która sprzyja zwiększeniu objętości włosów oraz doskonale podkreśla skręt loków.

Koloryzacja włosów wykonywana w celu osiągnięcia jak najbardziej naturalnego efektu. Koloryzacja flambayage farbuje włosy o jeden lub dwa tony, w celu osiągnięcia wielowymiarowego koloru.

Technologia wykorzystywana w suszarkach do włosów.  Zapobiega elektryzowaniu się włosów, pomaga zapanować nad fryzurą co wpływa  na lepsze układanie, wygładzenie i zdrowie.

Główny składnik budujący włosy, chroni włosy przed uszkodzeniami. Jako składnik kosmetyków służy do odbudowy i regeneracji włosa, polecany również włosom zdrowym aby były lśniące i nie traciły blasku.

Białko stanowiące około 30% wszystkich białek znajdujących się w ludzkim organizmie. Kolagen przyczynia się do wzmocnienia włosów, przeciwdziała ich wypadaniu i poprawia ich ogólną kondycję.

Koloryzacja włosów wykonywana w celu uzyskania koloru niemalże identycznej do naszego naturalnego. Głównym założeniem tej koloryzacji jest pogłębienie naturalnego koloru oraz nadanie blasku włosom.

Model graficzny przedstawiający zasady łączenia ze sobą oraz powstawania konkretnych barw/kolorów na włosach, ale nie tylko. W szybki sposób pokazuje jak łatwo uzyskać dany kolor na włosach lub jak zniwelować niepożądane odcienie.

Specjalna końcówka do suszarki do włosów, używana zarówno przy modelowaniu włosów z użyciem szczotki, jak i podczas ich prostowania. Nasadka ta koncentruje nawiew powietrza w jednym kierunku.

Grupa związków organicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym m.in. włosów. Zewnętrzna warstwa włosa składa się z keratynowych łusek połączonych ze sobą spoiwem, którym właśnie są lipidy. Dzięki nim włos jest gładki, miękki w dotyku, błyszczący i podatny na układanie.

Popularny zabieg kosmetyczny, któremu poddawane są paznokcie u rąk. Można go wykonać samodzielnie w domu lub u kosmetyczki. Polega na usunięciu skórek, skróceniu i nadaniu kształtu paznokciom – opcjonalnie pomalowaniu ich oraz nawilżeniu dłoni i okolic paznokcia.

Rodzaj brzytwy fryzjerskiej, posiadającej sztywną konstrukcję, używany do strzyżenia włosów.

Technika koloryzacji włosów polegająca na rozjaśnieniu włosów od pewnej ich długości (zazwyczaj ok. połowy). Przejście koloru, który znajduje się u nasady jest znacznie bardziej zauważalne niż w koloryzacji sombre.

Środki konserwujące powszechnie stosowane w różnego rodzaju produktach kosmetycznych. Zabezpieczają go przed różnymi czynnikami zewnętrznymi czy przed rozwojem mikroorganizmów i grzybów.

Zabieg kosmetyczny wykonywany na paznokciach u stóp, który można wzbogacić o pielęgnację całych stóp. Polega na zmiękczeniu skóry stóp, usunięciu martwego naskórka za pomocą tarki lub frezarki oraz skróceniu paznokci i często pomalowaniu ich.

Odczyn pH skóry na ogromne znaczenie dla jej prawidłowego nawilżenia i zachowania właściwej flory bakteryjnej. Naturalne pH ma odczyn kwaśny i powinno wynosić 4,7 – jeśli jest niższe skóra będzie się przetłuszczać czy wręcz przeciwne przesuszać.

Urządzenie do pielęgnacji włosów wykorzystujące ultradźwięki oraz podczerwień. Pielęgnica pobudza cebulki włosów do wzrostu oraz regeneruje włosy na całej długości, polecana jest szczególnie dla zniszczonych włosów.

Polega na wprowadzeniu we włos wybarwiony brakujących barwników. Zabieg taki określamy mianem zabiegu dopigmentowania, pigmentacji wstępnej lub prepigmentacji. Wykonuje się go na włosach pozbawionych pigmentu w sposób naturalny – włosy siwe lub chemiczny – włosy rozjaśnione.

Pigmenty dzielimy na 3 podstawowe kolory: niebieski, czerwony oraz żółty. Odpowiedzialne są za to w jakiej konkretnej kolorystyce widzimy włosy. Gęstość barwnika decyduje o tym, który kolor jest intensywny.

Jeden z głównych budulców włosów, niezbędny do ich prawidłowego wzrostu i wyglądu. Odpowiednia ilość protein we włosie uzupełnia ich strukturę, wzmacnia, a także chroni przed uszkodzeniami. Proteiny można znaleźć w odżywkach, maskach czy serum do włosów, należy je stosować nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu by nie przeproteinować kosmyków.

Zabieg bezbolesny i bezinwazyjny polegający na zagęszczeniu i/lub przedłużeniu włosów naturalnych za pomocą kosmyków syntetycznych lub naturalnych. Stosuje się kilka metod przedłużania włosów, do najbardziej popularnych należą m.in.: metoda, kanapkowa, mikroringi, keratynowa, ultradźwięki czy clip-in.

Koloryzacja włosów, mająca na celu uzyskanie efektu „włosów muśniętych słońcem“. Reflesy (delikatne, cienkie pasemka) są jaśniejsze od koloru bazowego o jeden lub maksymalnie dwa tony.

Zabieg wykonywany na włosach w celu lepszego wniknięcia składników odżywczych we włosy.  Do jego wykonania potrzebne jest specjalne urządzenie z kopułą, w której wytwarza się para wodna, dzięki której nałożone uprzednio odżywki, maski lub specjalistyczne kuracje są lepiej wchłaniane przez włosy.

Kosmetyk wykorzystywany do  pielęgnacji ciała lub włosów. Serum posiada lekką konsystencję oraz o wysokie stężenie aktywnych składników.

Bardzo często można je znaleźć w składzie kosmetyków do pielęgnacji włosów. Nie mają żadnego koloru ani zapachu i są nie wyczuwalne na pierwszy rzut oka. Wbrew powszechnej opinii wcale nie są szkodliwe dla włosów, wygładzają one łuskę włosa, pogrubiają go i ujarzmiają puszenie.

Substancje powierzchniowo czynne posiadające właściwości myjące i pianotwórcze. To dzięki nim podczas mycia głowy szamponem wytwarzana jest piana, a sam kosmetyk łatwo się rozprowadza i wypłukuje. Niskie stężenie SLS jest w pełni bezpieczne dla skóry człowieka.

Technika koloryzacji włosów stosowana w celu uzyskania efektu rozjaśnienia włosów za pomocą pasemek wykonywanych od nasady. Sombre charakteryzują delikatne przejścia kolorystyczne, co nadaje bardzo naturalny efekt.

Zabieg mający na celu podniesienie włosów u nasady oraz nadanie im pożądanego (zazwyczaj delikatnego) skrętu. Po jego wykonaniu modelowanie włosów staje się łatwiejsze, a efektem są lekkie fale.

Narzędzie fryzjerskie, zwane także brzytwą fryzjerską, służące do skracania, strzyżenia i cieniowania włosów. Standardowo jest wyposażone w jedną lub dwie żyletki wymienne.

Zabieg fryzjerski polegający na trwałym odkształceniu włosów przy pomocy środków chemicznych. Pozwala na uzyskanie fal i loków nawet na naturalnie prostych włosach.

Zabieg fryzjerski polegający na długotrwałym wygładzeniu i wyprostowaniu włosów. Dzięki specjalnym środkom chemicznym zostaje zmieniona struktura włosa, rozbiciu ulegają mostki siarczkowe odpowiadające za skręt i puszenie włosów.

Materiał emitujący jony ujemne podczas nagrzewania się płytek prostownicy do włosów. Zapobiega elektryzowaniu się włosów oraz utracie wilgotności włosa.

Zabieg wykorzystujący fale mechaniczne podłużne. Zabiegi ultradźwiękowe pomagają wprowadzać kosmetyki w głębsze partie włosów.

Urządzenie kosmetyczne, którego działanie polega na uwalnianiu pary wodnej i ozonu. Pozwala na wykonanie zabiegów oczyszczania skóry, odświeża ją i nawilża oraz zmniejsza widoczność porów.

Łączą bardzo silnie poszczególne łańcuchy keratyny zapewniając trwałą konstrukcję włosa. Przez ubytki siarki włosy stają się słabsze, matowe i łamliwe. Dobry wpływ na wiązania siarkowe we włosach mają zabiegi fryzjerskie „plex“, które odbudowują zerwane mostki dwusiarczkowe włosów i sprawią, 
że są one zregenerowane, miękkie, gładkie i idealnie błyszczące.