Paleta kolorów farb do włosów

Paleta kolorów farb do włosów

Paleta kolorów farb do włosów

Nie od dziś wiadomo, że koloryzacja włosów, a dokładniej ujmując, dobór odpowiedniego koloru, jest jedną z trudniejszych rzeczy. Idealnie dopasowana barwa, komponująca się z typem urody, potrafi doskonale podkreślić walory i jednocześnie zakamuflować wszelkie jej mankamenty. Oczywiście bywa również odwrotnie. Intuicyjny zakup farby do włosów, źle dobrany kolor i domowe z nim eksperymenty, często owocują naszym niezadowoleniem z uzyskanych efektów. Dlatego, by takim właśnie sytuacjom zapobiec, producenci farb proponują swoim klientom paletę kolorów. Wyposażona w lśniące kosmyki włosów, solidnie wykonana, wygląda bardzo profesjonalnie, przykuwa uwagę klientów. Bogactwo kolorów, niekiedy możliwość wypięcia kosmyków z palety i przyłożenie ich do twarzy, umożliwia nam szybkie dokonanie trafnego wyboru. Ponadto każdy z kosmyków posiada swoją numerację i opis, który identyfikuje kolor. Mówiąc krótko paleta kolorów farb do włosów to niezbędne narzędzie w koloryzacji.

Znajdź właściwą farbę i kolor najlepszy dla siebie

Wybierając kolor na podstawie palety farb, musimy wziąć pod uwagę, że może on różnić się odcieniem lub natężeniem koloru na naszych włosach. Włosy farbowane zupełnie inaczej przyjmują barwnik, niż włosy naturalne. Jednakże przed dokonaniem zakupu, warto poznać podstawy dotyczące numeracji farb, w celu dokładnej interpretacji koloru. Dzięki temu dowiemy się, który kolor będzie dla nas odpowiedni, przez co unikniemy niemiłych niespodzianek. Analizę przedstawimy na podstawie dwóch producentów farb. Pod lupę idzie paleta kolorów farb do włosów marki Artistique i Kosswell.

Każda paleta kolorów farb do włosów posiada poziomy kolorystyczne

Pierwsza cyfra numeru farby do włosów to kolor bazowy inaczej mówiąc – podstawowy. Tak więc:
1 – czarny
2 – granatowa czerń (*tylko w przypadku marki Kosswell)
3 – ciemny brąz
4 – średni brąz
5 – jasny brąz
6 – ciemny blond
7 – średni blond
8 – jasny blond
9 – bardzo jasny blond
10 – najjaśniejszy blond
12 – farby rozjaśniające (*900 – w przypadku farb do włosów Kosswell).

Paleta farb do włosów ma także odcienie kolorystyczne

Druga cyfra lub cyfry po przecinku to odcień/refleks, który stanowi o tonacji i jego intensywności. Dzielą się one na neutralne, chłodne i ciepłe.
0 – odcień neutralny (ani ciepły, ani chłodny)
1 – popielaty (odcień chłodny)
2 – perła (odcień chłodny)
3 – złoty (odcień ciepły)
4 – miedziany (odcień ciepły)
5 – mahoniowy (odcień ciepły)
6 – czerwony (odcień ciepły)
7 – fiolet (odcień chłodny)
8 – brąz czekoladowy (*tylko w przypadku marki Kosswell, odcień ciepły).

Oznaczenia zawierające litery:
B – brąz czekoladowy (*tylko w przypadku marki Aaristique, odcień ciepły)
S – piaskowy (*tylko w przypadku marki Artistique, odcień ciepły).

Dla przykładu: kolor 6.0 – naturalny ciemny blond, ale już 6.3 – złoty ciemny blond

Jeżeli po kropce znajduje się podwójne oznaczenie, np. kolor 6.34 (ciemny blond złoto miedziany), to .34 oznacza podwójny odcień, gdzie zdecydowanie przeważa tu refleks pierwszy czyli 3 (złoty), a 4 to miedź, której jest zdecydowanie mniej w tym kolorze.
Zdarza się, że mamy dwie te same cyfry w odcieniu np. 7.44. Wówczas kolor interpretujemy jako średni blond intensywnie miedziany. Prawda, że proste?

Kosswell paleta kolorów farb do włosów - numeracacja

Artistique – jedna paleta kolorów, a kilka wariantów koloryzacji…

Na palecie marki Artistique znajdziemy oznaczenia dotyczące tradycyjnej koloryzacji farbą Experience (E), jak również koloryzacji bezamoniakalnej Seasons (S).
Np. kolor 9S E/S – bardzo jasny piaskowy blond – kolor występuje w obu wariantach;
9.2 E – bardzo jasny perłowy blond – kolor tylko w wersji Experience (z minimalna ilością amoniaku);
10.7 S – najjaśniejszy fioletowy blond – kolor tylko w wersji Seasons (bez amoniaku).

Artistique paleta kolorów farb do włosów

W paletę kolorów producenci wkomponowali również szeroką gamę farb do włosów, dzięki którym można kreować ciekawe, oryginalne efekty. Umiejętność interpretacji palety kolorów i znajomość odcieni, pomogą nam w doborze odpowiedniej farby do włosów. Jednakże pozostaje jeszcze jedno, ważne pytanie…

Jaki kolor włosów uzyskamy?

Zależy to od wielu czynników. Nie tylko od farby do włosów – jej poziomu i odcienia. Decydujące znaczenie ma wyjściowy kolor, grubość i struktura włosów. Ważną kwestią jest dobór odpowiedniego stężenia procentowego aktywatora. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji (1:1, 1:2). W celu odświeżenia lub pogłębienia koloru, wybieraj niskie stężenie wody utlenionej (2%, 3%, 4%). Do pokrycia siwizny najczęściej 6%, ale w sytuacji gdy Twój odrost jest jaśniejszy niż docelowy kolor, wystarczy niekiedy aktywator 4%. Pamiętaj jednak o ważnej kwestii! Jeśli posiadasz siwy odrost i decydujesz się na modny kolor z intensywnym pigmentem (np. rudości, czerwieni), dociśnij odrobinę naturalnego koloru lub zastosuj Level Corrector. Dzięki temu unikniesz jaśniejszego odcienia na odroście, a finalnie uzyskasz jednolity, trwały kolor na całej długości.

Przeanalizujmy to na przykładzie:
Gdy farbujesz włosy kolorem 7.44, a na odroście posiadasz 100% siwizny, przygotuj mieszankę 7.44 (średni blond intensywny miedziany) + 7 (średni naturalny blond), w proporcji 1:1. Po dodaniu do nich aktywatora 6%, aplikuj tylko na odrost, a na długość zastosuj sam kolor 7.44 również z aktywatorem 6%.

Artistique paleta kolorów farb do włosów - 7.44średni blond intensywny miedziany

Natomiast gdy do pokrycia siwizny stosujesz Artistique Experience Level Corrector, przygotuj mieszankę farby 7.44 + Level Corrector .44. Jeżeli Twój odrost posiada 100% jasnej siwizny, dodaj 4% aktywator, natomiast jeśli jest ciemniejszy, a w nim błyszczą się jasne, siwe włosy, zastosuj 6% wodę utlenioną. Na pozostałą resztę włosów aplikuj już tylko sam kolor 7.44 z aktywatorem 4% lub 6% (w zależności od oczekiwanych efektów).

Artistique paleta kolorów farb do włosów - 7.44średni blond intensywny miedziany plus level corrector

Po czasie oddziaływania, niewielką ilością bieżącej wody, zemulguj farbę na całych włosach, by wyrównać efekt koloryzacji i zapewnić włosom piękny połysk.

A co z rozjaśnianiem włosów?

Jeżeli zależy nam na pojaśnieniu włosów o 3 tony, niezbędne będzie 9% stężenie. Rozjaśnienie o 4 tony uzyskamy stosując 12% wodę utlenioną. Jeśli nasze włosy posiadają dużo ciepłego barwnika, a po farbowaniu, najczęściej na blond, wybijają się uporczywe rudawe tony, decydujmy się na farby w zimnym odcieniu (popielatym). Nakładając farbę rozjaśniającą na ciemne, naturalne włosy nie oczekujmy, że wyjdzie platynowa. Uzyskamy efekt pojaśnienia lecz z bardziej beżową poświatą. Istotną rolę odgrywa czas oddziaływania farby. Do odświeżenia lub pogłębienia odcienia wystarczy 30 min. Krycie siwizny 35-40 min. Efekt pojaśnienia 45-50 min.

Paleta kolorów farb do włosów to nie tylko barwy, to przede wszystkim nasze świetne samopoczucie. Dzięki możliwości mieszania odcieni, jesteśmy w stanie stworzyć kolory dopasowane do każdego typu urody. Natomiast umiejętność szczegółowej analizy palety kolorów, ułatwi nam dokonanie trafnego wyboru farby, a co za tym idzie, zapewni również świadome zakupy.

Przeczytaj inne wpisy na naszym blogu fryzjerskim o koloryzacjach włosów

Udostępnij ten post

Comment (1)

  • MamaPatrzy Reply

    Farbowanie ciężka sprawa, dwa razy farba mi nie złapała włosów mimo że odbywało się wszystko od fryzjera, ale to też zależy od organizmu 🙂

    8 maja 2020 at 21:49

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *