Wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych

Wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych

Wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych

Branża fryzjersko-kosmetyczna od początku pandemii była w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej, ze względu na całkowity zakaz świadczenia jakichkolwiek usług. Umożliwienie fryzjerom i kosmetyczkom szybkiego powrotu do pracy to jedyna szansa na ocalenie tysięcy miejsc pracy. Ale jakie są Wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych?

Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych?

Ponowne otwarcie salonów fryzjerskich oraz kosmetycznych ma nastąpić w trzecim etapie rozmrażania gospodarki tj. już w poniedziałek 18.05.2020r. Zarówno profesjonaliści, jak i klienci z niecierpliwością wyczekują tego dnia. Jednak powrót do “normalności” może okazać się niełatwy. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a przede wszystkim, aby było bezpieczne dla zdrowia społeczeństwa i naszego, należy zastosować się do nowych reguł wyznaczonych przez Ministerstwo Rozwoju. Wytyczne utworzono w oparciu o przewodnik autorstwa PZKP pod tytułem „Bezpieczne salony kosmetyczne i fryzjerskie – wracamy do pracy”. Konsultowano je również przez wiele dni  z profesjonalistami z branży beauty i jej najważniejszymi przedstawicielami.

Jeśli chcesz się odpowiednio przygotować na ponowne przyjęcie Klientów, koniecznie zapoznaj się z poniższymi kluczowymi wytycznymi do salonów fryzjerskich i kosmetycznych:

 • Właściciele salonów fryzjerskich będą zobowiązani do zapewnienia minimalnej odległości między stanowiskami pracy tj. 2m. Odległość ta dotyczy również pracowników, natomiast jeśli nie ma możliwości jej zachowania, należy ustawić przepierzenia między stanowiskami pracy.
 • Dla każdego pracownika obowiązkiem będzie nosić rękawiczki, maseczki lub przyłbice podczas świadczenia usług. Ponadto wymagany będzie specjalistyczny strój w postaci odzieży ochronnej, jednorazowej lub tekstylnej.
 • Klienci również powinni mieć założone maseczki oraz rękawiczki.
 • Warto również postawić w salonie ogólnodostępny płyn do dezynfekcji rąk.
 • Salon trzeba będzie zaopatrzyć w akcesoria i tekstylia jednorazowe, natomiast wielorazowe należy odpowiednio zdezynfekowanych po każdym Kliencie.
 • Podczas wizyty nie będzie można serwować napojów, w tym kawy i herbaty. Wyjątek stanowi woda butelkowana.
 • Wizyty będzie można umawiać wyłącznie zdalnie, czyli telefonicznie i internetowo.
 • Płatność za usługę preferowana jest w postaci bezgotówkowej

Wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych

Oczywiście na wizytę możemy przyjąć tylko osoby zdrowe. Katar, kaszel czy gorączka jest podstawą do odmówienia wykonania usługi. Zaleca się również wykonywanie pomiaru temperatury oraz przygotowania krótkich ankiet zdrowotnych dla Klientów salonu.

Co jeszcze w zaleceniach dla salonów urody?

Wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych to także brak poczekalni, a Klientów przyjmować w odpowiednich odstępach czasowych. Rzeczy prywatne zaleca się przechowywać w jednorazowych workach, tak aby nie miały ze sobą styczności. Co więcej ma również zostać wprowadzony zakaz używania telefonów komórkowych. Trzeba będzie także zrezygnować z wszelkiego rodzaju testerów. Bardzo ważnym aspektem jest dezynfekcja powierzchni w salonach takich jak klamki od drzwi, terminale płatnicze, fotele czy pomocniki fryzjerskie. Dezynfekcja sprzętów powinna odbywać się na porządku dziennym, jednak teraz należy zwrócić na nią szczególna uwagę. 

Znając te podstawowe zasady, które w najbliższym czasie będą obowiązywać wszystkie salony możesz zacząć przygotowania do ponownego otwarcia! Pamiętaj również, aby uzbroić się w cierpliwość. Mnóstwo osób będzie chciało umówić wizytę jak najszybciej, co oczywiście utrudniać będą wprowadzone zasady. Dobrym rozwiązaniem będzie w pierwszej kolejności umówienie Klientek, które przez pandemię nie mogły przyjść na wizytę. A następnie otworzyć zapisy na bieżąco, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień z Klientami, którzy nie zawsze mogą okazać się wyrozumiali. Na sam koniec pozostaje nam życzyć powodzenia i miłego powrotu do pracy, która jest również pasją!

Może Cię także zainteresować na naszym blogu fryzjerskim wpis o zasadach dezynfekcji w salonie fryzjerskim.

Przygotowaliśmy dla Was także infografiki do wydrukowania i wykorzystania w swoim salonie:

Udostępnij ten post

Comment (1)

 • Koralina Reply

  w salonach fryzjerskich i tak jest reżim sanitarny 😉 żaden szanujący się fryzjer nie będzie używał niezdezynfekowanej maszynki czy nożyczek 😉

  14 maja 2020 at 23:07

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *